Risk?

22. února 2015 v 18:03 | deny... |  Recenze
Název: Vzestup magnáta-Risk
Originál: Rise of a Merchant Prince
Autor: Raymond E. Feist
Série: Hadí sága (3)
Žánr: Sci-fi a fantasy-romány
Počet stran: 240
Nakladatelství: Wales
Překlad: Robert Čapek

Anotace: Příběh Erika von Darkmoor a Ruperta Averyho pokračuje. Rup hodlá uskutečnit své předsevzetí, zrozené během výpravy na Novindus, a stát se nejbohatším mužem v království. První část jeho plánu, svatba s dcerou obchodníka Grindla, kterého potkali během útěku z Ravensburgu, se mu opravdu podaří, nicméně vzápětí zjišťuje, že cesta mezi podnikatelskou elitou nebude nikterak přímočará…
zdroj:databazeknih.cz


Tak úplně první recenze těch slavných knížek od R. E. Feista, o kterých tu neustále básním. Vybrala jsem si tuto, protože zde napíšu asi nejvíce kritiky. Koho baví číst pořád samé vychvalování, že?!
Knížku jsem četla v mobilu, ale máme jí i doma, nějaké prapra vydání. U nás je ta knížka v dezolátním stavu, díky tomu, že má měkkou vazbu, se rozpadá a vypadávají z ní listy, proto jsem volila četbu v mobilu. Co se týče obálky na knížce, tak to není žádná sláva.

Vzestup magnáta-risk je součástí Hadí ságy, která má dohromady 8 dílů. Toto je třetí díl knížky, pojmenovaný jako "Příběh Rupa". Děj je tedy o Rupovi, který se rozhodl stát bohatým. Také se tam setkáváme s Erikem z minulých knížek, tedy jako s přítelem Rupa.

Krom samého obchodu, plánech a různých zakázek se v knížce setkáváme i s jinými věcmi. Autor knížku zpestřil občasným zaměřením pohledu na Erika nebo Calise a další postavy z minulých dílů, což je opravdu velké zpestření. Akorát mě štve, že autor píše pořád stejnou formou, vždy když se chce zaměřit na jinou postavu, dodá tam něco ve smyslu "Když šel Rup spát, začal přemýšlet, co asi tak dělá jeho nejlepší kamarád Erik." Což je po nějakém čase už docela otravné, protože přesně víte, co bude následovat. Ale chápu, že už se to asi jinak nepíše.

Co se týče postav, tak musím říct, že ty jsou opravdu bravurně popsané až do detailů. A vzhledem k tomu, že se to odehrává ve středověku, je doba krásně vystižená a napsaná.
Rupa působí jako vypočítavý mladík, který vypadá neškodně, ale zdání klame. Je to trochu takový malý prohnaný rošťák. Erik je naopak, dá se říct, rozumný, ale také má své mouchy. Také se tam můžeme setkat s různými obchodníky, u nichž si tak postupně dělám názory, jestli jsou dobrý, anebo špatný.

Knížka byla svým způsobem zajímavá, ale i nezajímavá. Nejsem z ní nadšená ani zklamaná, takový zlatý střed. Co, ale můžu říct je to, že se opravdu rychle čte, člověk by neřekl, jak ty plány a obchody rychle ubíhají.

3/5

Úryvek: William se obrátil k Robertovi: "Lord James by měl dorazit každou chvilku," a k Rupovi a Erikovi dodal: "Donesl by někdo z vás laskavě trochu vody? Váš přítel omdlel."
Erik sklopil oči a až teˇsi všiml, že ze dveří trčí Duncanovy nohy; uvědomil si, že Rupův bratranec musel vstoupit do místnosti a zahlédnout malého dráčka jako první. "Už běžím," Erik vyrazil. V duchu si dodal: "A to jsem si myslel, že se věci docela pěkně usazují."

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jáká rubrika se vám líbí nejvíce?

My diary 14.8% (4)
My foto 48.1% (13)
Recenze 11.1% (3)
30 questions challange 14.8% (4)
Favourite 3.7% (1)
Zážitky 7.4% (2)

Komentáře

1 Scribbler | Web | 23. února 2015 v 17:24 | Reagovat

Je super, že jsi začala psát recenze. I když Hadí sága asi nebude můj šálek čaje.

2 Domilla | Web | 23. února 2015 v 22:07 | Reagovat

To vypadá zaíjmavě :) Ale první bych si asi měla přečíst první díl této ságy :D Argggh...už se těším, až konečně začnu zase chodit do knihovny! :D

3 Kerr | Web | 24. února 2015 v 23:17 | Reagovat

O téhle knížce jsem ještě neslyšela, vypadá to zajímavě, ale já teď mám už svůj seznam knížek, které si chci přečíst hroooozně dlouhý, no jsem zvědavá, jak se dostanu ke konci.. Protože pořád něco přidávám :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama